SİPARİŞ HATTI 0539 783 09 56

Arrow up
Arrow down

öz yaşam fidancılık

  • DUYURULAR: Tüplü ceviz fidanı siparişi alınmaya başlanmıştır. (Sipariş Verin)
  • DUYURULAR: Açık köklü ceviz fidanı satışımı devam etmektedir. (Sipariş Verin)

Ceviz Fidanlarının Gübre İsteği

Ceviz fidanlarının en fazla ihtiyaç duyduğu macro elementler,azot ve potasyumdur.

Dikimden önce yalnız fosfat ve potasyumlu gübre uygulanır.azotlu gübreleme yapılmaz.

Dikim öncesi, ilk yıl kök gelişimini güçlendirmek için açılan fidan çukurlarının en dibine 250 gr tıriple süper fosfat ve 250 gr potasyum sülfat birlikte atılır.

4-5 kürek toprak atılarak karıştırılır.

Yeni dikilen bahçelerde hem dokuyu sertleştirme açısından hem meyve gözü yaptırma açısından hem de tacı geliştirme açısından dengeli bir gübreleme yapmanın çok önemi vardır.Eğer düzenli ve dengeli bir gübreleme yapılmazsa ayrım periyodu zamanında fidanın gelişimi ve meyve dökümünde ciddi dengesizlikler oluşur.

Ayrım periyodu nedir.?

Ağaçlar uyanma zamanından sonra ki süreç de haziran,temmuz ve ağustos ayında gelişimine devam ederken bir sonraki sene için de ne yapacağına karar verir.yani bu gözler,meyve gözümü, yaprak mı, dal mı olucak? İşte burada üreticinin yapması gereken,fosforla,borla,çinkoyla,organik gübrelerle,potasyumla toprağı desteklemektir.

Tedarikci firma tarafından sizlere verilecek sulama ve gübreleme programıyla bahçe uygulamasını devam ettireceksiniz ki ağaçlar zamanında meyveye yatsın zamanında kendisine gerektiği kadar dal ve yaprak oluşturur.